ZAOPATRZENIE ORTOPEDYCZNE

W artrogrypozie mamy do czynienia z szeroko pojętymi  deformacjami  w obrębie stawów (głównie kończyn górnych i dolnych ). Deformacje kończyn, zmniejszony zakres ruchomości, deficyty siły oraz masy mięśniowej, zmniejszenie czynnego oraz biernego ruchu w stawach to tylko niektóre z objawów towarzyszących temu schorzeniu.

Dzięki zastosowaniu właściwie dobranego zaopatrzenia ortopedycznego, w zależności od potrzeb pacjenta, mamy możliwość:

  • Zapobiegać przykurczom oraz zwiększać zakres ruchomości w stawie.

  • Stabilizować kończyny lub tułów.

  • Wspomagać ruch  (wykorzystanie w ortezach amortyzatorów gazowych).

  • Wspomagać pionizację.

  • Ograniczać ruch w stawie np. kolanowym.

  • Zabezpieczać kręgosłup przed dalszymi deformacjami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Orteza stawu skokowego typu AFO 

AFO sztywne,  AFO z podciągiem, AFO z włóknem węgłowym,  AFO ze stawem.

Orteza obejmująca goleń i stopę wykonana najczęściej z materiału termoplastycznego (polipropylen, polietylen) lub z żywicy. W zależności od potrzeb pacjenta orteza zaopatrzona jest w wewnętrzny bucik (wykonany najczęściej ze skóry lub z materiału termoplastycznego) w celu odpowiedniego ustawienia stopy. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Orteza stawu kolanowego typu KAFO  KAFO sztywne,  KAFO ze stawem. 

Orteza obejmująca udo, goleń i stopę. Składa się z tulejki uda połączonej odpowiednim rodzajem stawu kolanowego (w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta) tulejki obejmującej staw skokowy i podudzie. Celem zaopatrzenia jest zabezpieczenie stawu skokowego (tak jak w ortezie AFO) oraz stawu kolanowego, a przede wszystkim: limitacja przykurczy zgięciowych i wyprostnych stawu kolanowego, zapewnianie pracy w odpowiedniej płaszczyźnie oraz ewentualne wspomaganie mięśni zaopatrujących ten staw.

Dzięki użyciu odpowiednich śrub, możliwa jest modułowa budowa aparatu KAFO, przez co niewykluczone jest odłączenie części AFO.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Orteza HKAFO

Orteza obejmująca tułów oraz obie kończyny dolne. Składa się z gorsetu,  tulejek uda oraz podudzia połączonymi odpowiednimi stawami ortotycznymi. Zbudowana z materiałów termoplastycznych, czy też żywic, odpowiednio dobranych do potrzeb pacjenta. Orteza przeznaczona jest dla pacjentów bez kontroli miednicy, zapewnia stabilizację w obrębie tułowia, co przekłada się na możliwość pionizacji. W celu komfortu użytkowania aparatu, możliwe jest zablokowanie i odblokowanie ruchu w stawach ortotycznych w celu uzyskania odpowiedniej pozycji dla pacjenta (stojąca lub siedząca) oraz wraz z postępem terapii dostosowanie odpowiedniego zakresu ruchu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Gorsety

Ortezy obejmujące tułów. W przypadku deformacji w obrębie kręgosłupa stosowane są indywidualnie projektowane gorsety zbudowane z odpowiedniego rodzaju materiału, ponieważ stopień deformacji przekłada się na twardość zastosowanego materiału w celu możliwie jak najlepszej korekcji ustawienia kręgosłupa. Celem ortezy jest również zablokowanie progresji deformacji kręgosłupa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Orteza WHO 

Orteza obejmująca rękę i przedramię zabezpieczająca staw nadgarstkowy. Stosowana najczęściej w celu korekcji ustawienia stawu promieniowo-nadgarstkowego przed nadmiernym zgięciem dłoniowym oraz łokciowym. 

Dla bardzo małych dzieci najczęściej stosowana jest orteza z podparciem palców i kciuka, co daje możliwość użycia separatorów między palcami kończyny górnej. W przypadku starszych pacjentów, często stosowana jest orteza bez podparcia palców w celach usprawnienia pracy manualnej kończyny. 

Tak jak w przypadku kończyny dolnej, stosowana jest orteza sztywna oraz orteza ze stawem redresującym staw nadgarstkowy w celu uwolnienia przykurczu zgięciowego tego stawu. Zbudowana z materiałów termoplastycznych, tkanin oddychających oraz żywic co przekłada się znacznie do zmniejszenia wagi stosowanego zaopatrzenia.

Orteza ELWHO

Orteza obejmująca ramię, przedramię i opcjonalnie rękę zabezpieczająca staw łokciowy. Najczęściej stosowana ze stawem redresującym staw łokciowy do zgięcia po zabiegach ortopedycznych w celu uwolnienia przykurczu wyprostnego w tym stawie.  

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ