AKTUALNOŚCI

10.11.2018 Nasz zespół specjalistów uczestniczył w światowej konferencji dotyczącej leczenia artrogrypozy (3rd International Symposium on Arthrogryposis, 24-26.09.2018, Filadelfia, USA).
Podczas konferencji rozmawiano o metodach i wynikach leczenia deformacji układu ruchu w tej chorobie, postępach w genetycznym diagnozowaniu, postępowaniu prenatalnym oraz leczeniu rehabilitacyjnym i ortotycznym. Mogliśmy się podzielić z uczestnikami sympozjum bogatym doświadczeniem. Zaprezentowaliśmy w sumie 9 prezentacji: 5 o charakterze doniesień naukowych opartych na osiąganych wynikach leczenia oraz 4 wykłady dydaktyczne. Ich aktywność została wysoko oceniona przez uczestników konferencji. Przygotowana w CLA skala oceny nasilenia zniekształceń układu ruchu w amioplazji wzbudziła szerokie zainteresowanie i chęć stosowania jej w ośrodkach zajmujących się leczeniem artrogrypozy. Centrum Leczenia Artrogrypozy reprezentowali w USA: dr med. Bartłomiej Kowalczyk (członek International Study Group for Arthrogryposis oraz komitetu organizacyjnego konferencji) , lek. med. Anna Kuźnik-Buziewicz, inż. Monika Wojciechowska, dr n. med. Alicja Fąfara i mgr Michał Gutswa.
27.02.2018 Wizyta w Birmingham Children’s Hospital, od prawej: dr Anna Kuznik-Buzieicz, dr Andrea Jester, dr Bartlomiej Kowalczyk, dr Ruth Lester
Centrum Leczenia Artrogrypozy nawiązało współpracę ze szpitalem dziecięcym w Birmingham, specjalizującym sie m.in. W operacyjnym leczeniu deformacji kończyn górnych i rak u dzieci z Artrogrypozą. Współpraca obejmuje szkolenia i konsultacje. Dr n. med. Bartłomiej Kowalczyk oraz dr Anna Buziewicz uzyskali honorowy kontrakt w/w szpitalu/. Szpitalu. Oboje uczestniczyli kilkakrotnie w konsultacjach dla dzieci z AMC w Birmingham.
05.03.2018 III Międzynarodowe Sympozjum na temat Artrogrypozy (AMC). USA, Filadelfia, 24-26 wrzesień 2018

Już po raz trzeci odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat Artrogrypozy. Pierwsza odbyła się w 2007 r. w Birmingham (Anglia), druga w Sant Petersburgu (2014 r.). Celem konferencji jest łączenie środowiska medycznego i wymiana doświadczeń osób na całym świecie, zajmujących się tym schorzeniem. Jak twierdzą organizatorzy leczenie i funkcjonowanie osób z Artrogrypozą zmieniło się na przestrzeni dekad. Mimo tego wciąż jest zbyt mało badań, grup wsparcia czy stowarzyszeń zajmujących się tym schorzeniem. Konferencje takie jak ta mają na celu budować grupę osób zainteresowanych leczeniem, które mogą porównywać doświadczenia własne, opracowują wytyczne i tworzą wspólne grupy kontaktów, celem codziennej wymiany doświadczeń i współpracy. Członkiem komitetu organizacyjnego jest m.in. dr n.med. Bartłomiej Kowalczyk – Kierownik Centrum Leczenia Artrogrypozy w Szpitalu Kraków Prokocim. Więcej o konferencji na oficjalnej stronie wydarzenia.